Korony
i mosty

Niewielkie braki w uzębieniu można uzupełnić na wiele różnych sposobów.

Korona. Koronę możemy wykonać wtedy, gdy własny ząb jest zniszczony, ale pozostał korzeń, który może posłużyć do utrzymania korony protetycznej.

Most. Brakujący ząb jest zastąpiony protetyczną koroną, która jest zawieszona na zębach przyległych do luki. Przy niewielkich brakach zębowych można także zastosować most protetyczny – składa się on z dwóch filarów, które stanowią korony osadzone na oszlifowanych własnych zębach i tzw. przęsła, czyli elementy o kształcie własnych zębów zawieszone pomiędzy filarami. Mosty mogą być wykonane z różnych materiałów, np. mosty ceramiczne na podbudowie metalowej lub tlenku cyrkonu.

Tradycyjne korony i mosty wykonywane są w ten sposób, że porcelana imitująca ząb nakładana jest na metalową podbudowę. Światło padające na nie rozprasza się nieco inaczej niż na własnym zębie, ponieważ ulega odbiciu na warstwie metalu. Daje to nieco ciemniejszy kolor w okolicy brzegu dziąsła. W miejscach, gdzie szczególnie ważna jest kosmetyka, można zastosować jeszcze lepsze rozwiązanie. Obecnie możliwe jest wykonanie koron czy mostów bez metalu, a ich wytrzymałość jest porównywalna. Możliwe stało się to dzięki wprowadzeniu do stomatologii tlenku cyrkonu. Oba te materiały naśladują naturę i pozwalają zapomnieć o własnych brakach.

Korony pełnoceramiczne

Korona pełnoceramiczna jest koroną, która nie ma podbudowy metalowej. Dzięki temu daje bardzo dobry efekt kosmetyczny przy dziąśle. Co więcej, odbija światło jak szkliwo naturalnego zęba, gwarantując piękny uśmiech. Zalecana jest szczególnie w odcinkach zębów przednich