Leczenie
paradontozy

Co to jest przyzębie? Przyzębie to zespół tkanek otaczających ząb i utrzymujących go w zębodole. Proces zapalny niszczący otoczenie zęba może doprowadzić do jego utraty.

Jakie są przyczyny zapalenia przyzębia?

Zapalenie przyzębia wywołują bakterie z płytki nazębnej gromadzącej się przy brzegach dziąseł i w przestrzeniach międzyzębowych. Jeśli płytka nie jest regularnie usuwana, organizm zareaguje na nią stanem zapalnym.

Jakie są objawy zapalenia przyzębia?

Najczęstszym pierwszym objawem jest krwawienie z dziąseł. Brak sygnału ostrzegawczego w postaci bólu, często usypia czujność. Przyzwyczajeni jesteśmy, że jeśli coś złego dzieje się w naszym organizmie, to odczuwamy ból. W tym przypadku jest zupełnie inaczej. Choroba postępuje bezboleśnie, niszcząc coraz bardziej tkanki otaczające ząb. Jeśli nie zostanie zauważona w porę, może być zbyt późno na leczenie. Dlatego tak ważne jest regularne zgłaszanie się na przeglądy; nie tylko, aby wykryć próchnicę, ale też, aby zbadać, czy nie ma choroby przyzębia lub zagrożenia jej wystąpieniem.

Jaki wpływ na ogólny stan zdrowia ma zapalenie przyzębia?

Znaczne nagromadzenie płytki bakteryjnej ma wpływ na reakcje immunologiczne zachodzące w przyzębiu i sprzyja postępowi choroby. Istnieje związek między przebiegiem zapalenia przyzębia, a ogólnym stanem zdrowia. Choroby tarczycy, cukrzyca, długotrwały stres, niepełnowartościowa dieta, palenie papierosów i inne czynniki modyfikujące chorobę, pogarszając jej przebieg i rokowania co do wyleczenia. Z drugiej strony, nieleczona choroba przyzębia ma ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia. W wielu narządach naszego organizmu może dojść do tzw. zakażeń odogniskowych. Ogniskiem zakażenia jest chore przyzębie lub zęby. Nieleczona choroba przyzębia zwiększa ryzyko zawału serca, udaru, wystąpienia choroby Alzheimera.

Przyczynia się do powikłań ciążowych, jak również do zapalenia nerwu wzrokowego, ucha środkowego, stawów i nerek. Powoduje cięższy przebieg cukrzycy.

Jak wygląda oraz ile czasu trwa leczenie zapaleń przyzębia?

Aby leczenie zakończyło się sukcesem, niezbędne jest zaangażowanie z Państwa strony - stosowanie się do zaleceń lekarza i przestrzeganie terminów wizyt. Zapalenie przyzębia jest procesem przewlekłym, którego leczenie może być zakończone długotrwałym sukcesem tylko wtedy, gdy po zakończonym leczeniu, są kontynuowane regularne wizyty kontrolne.

Częstotliwość zabiegów podtrzymujących efekty leczenia jest dostosowywana indywidualnie.
(Jest to średnio trzy, cztery razy w roku.)

Terapia dostosowana indywidualnie do pacjenta - badanie PET

Dzięki współpracy ze specjalistycznym laboratorium mamy możliwość wykonania badania bakteriologicznego, dzięki któremu możemy zidentyfikować patogeny odpowiedzialne za chorobę przyzębia. Badanie PET


Paradontoza pod kontrolą periodontologa

Zadzwoń i umów się na wizytę w naszym gabinecie! Przyjmujemy pacjentów nie tylko z rejonu miasta Warszawa.