Chirurgia
stomatologiczna

Ekstrakcje zębów

Pomimo dostępu do zaawansowanych technik leczniczych nie każdy ząb można uratować. Jeśli, więc pojawią się wskazania do usunięcia zęba, ekstrakcję należy wykonać w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu uszkodzić sąsiadujące z nim dziąsło i nie doprowadzić do uszkodzenia kości.

Chirurgiczne usuwanie zębów okazuje się niezbędne w przypadku zębów zatrzymanych lub tylko częściowo wyrżniętych. Warto przy tym pamiętać, iż wraz z rozwojem technik leczenia wskazania do ekstrakcji zębów ulegają zmianom. Kiedyś złamanie zęba na linii dziąsła wiązało się z jego utratą. Obecnie taki ząb można uratować przeprowadzając wydłużanie korony klinicznej zęba.

Bezbolesne ekstrakcje zębów

Bardzo często przedmiotem ekstrakcji są zęby mądrości. W naszym gabinecie usuwamy je zarówno tradycyjnymi metodami (zęby wyrżnięte, wymagające usunięcia ze względu na zaawansowaną próchnicę), jak i przy pomocy technik ekstrakcyjnych najnowszej generacji (chirurgiczne usuwanie zębów zatrzymanych).

Usuwamy także zęby ze wskazań ortodontycznych u pacjentów wymagających takiego zabiegu w trakcie leczenia aparatem.

Czy wszystkie ósemki powinno się usuwać?

Nie, nie wszystkie zęby mądrości są przeznaczone do usuwania. Te, które znalazły swoje miejsce w kości i nie przeszkadzają sąsiednim zębom ani tkankom miękkim (np. policzkom) mogą pozostać.

Czy można usuwać zęby u kobiet będących w ciąży?

Można usuwać zęby u kobiet w ciąży w II trymestrze, o ile ciąża jest niezagrożona. Jeśli ból czy inne dolegliwości sprawiają, że konieczna jest ekstrakcja w innych okresach ciąży, wówczas można ją wykonać w porozumieniu i za zgodą ginekologa-położnika, który prowadzi ciążę pacjentki. Dla kobiet w ciąży, znieczulenia są odpowiednio dobierane, tak aby były bezpieczne dla dziecka. W przypadku planowania ciąży zachęcamy przyszłe mamy, aby odbyć wizytę kontrolną u stomatologa jako cześć przygotowania do zajścia w ciążę.

Co to jest suchy zębodół?

Jest to stan po ekstrakcji zęba, który przytrafia się w niektórych przypadkach. Polega on na tym, że zębodół po ekstrakcji jest “pusty” z powodu nie wytworzenia się lub utraty skrzepu. Prawidłowy skrzep krwi jest niezbędny do zagojenia się zębodołu.

Jak rozpoznać suchy zębodół?

Jeśli kilka dni po ekstrakcji pojawi się bardzo silny ból oraz nieprzyjemny zapach z ust, może to sugerować pacjentowi, że ma do czynienia z suchym zębodołem.

W razie wystąpienia takich dolegliwości po zabiegu ekstrakcji trzeba zgłosić się na wizytę kontrolną, ponieważ leczenie jest możliwe, lekarz pomoże w uśmieżeniu bólu.


Chirurgiczne usuwanie zębów - Warszawa

Do skorzystania z usług gabinetu stomatologicznego Periomedica zapraszamy pacjentów z terenu miasta Warszawa, w szczególności z dzielnicy Wola. Obok usług typowo stomatologicznych takich jak laserowa dezynfekcja kieszonek dziąsłowych oferujemy kompleksową pomoc lekarza ortodonty.