Leczenie
recesji dziąseł

Recesja dziąseł jest to obniżanie się linii dziąsła przy jednym lub wielu zębach i odsłanianiu się powierzchni korzeni zębowych. Cofnięcie dziąsła może być różnej wielkości - od bardzo małego i ledwie widocznego do dużego, odsłaniającego niemal cały korzeń zęba. Żadnej z tych sytuacji nie można lekceważyć, ponieważ nawet mała recesja może się powiększyć gwałtownie i to w bardzo krótkim czasie. Odsłonięcie znacznej części korzenia zęba wygląda nieestetycznie i może skończyć się utratą zęba. Odsłonięcie korzenia zęba wiąże się najczęściej z nadwrażliwością na zmiany temperatury oraz dotyk. Może też pojawić się próchnica korzenia, która jest trudna do leczenia i sprzyja podrażnieniom miazgi zęba.

Co jest przyczyną recesji dziąseł?

Recesje powstają najczęściej jako efekt wielu czynników. Jednym z ważniejszych jest budowa anatomiczna. Niektórzy mają bardzo cienkie tkanki pokrywające zęby. Wówczas nawet niewielkie urazy podczas energicznego szczotkowania zębów prowadzą do utraty dziąsła. Taki sam efekt może dać nieumiejętne używanie nitki lub szczoteczki międzyzębowej. Jeśli do tego dołącza się wada zgryzu – ubytki przyzębia są bardzo zaawansowane. Pojawiają się zwłaszcza na zębach wysuniętych poza łuk zębowy. Innym częstym powodem obniżania się linii dziąseł są nawracające zapalenia. Powstają one zwykle wówczas, kiedy w okolicy brzegów dziąsłowych gromadzi się płytka nazębna i nie jest regularnie usuwana podczas mycia zębów.

Płytka nazębna to ogromne ilości bakterii mających zdolność wywołania zapalenia. Dziąsła stają się wówczas zaczerwienione, obrzęknięte i krwawią podczas czyszczenia zębów. U niektórych osób, np. u palaczy, objawy te mogą być słabo zauważalne i nie zmotywować do leczenia. Częstym skutkiem jest wtedy pogłębienie się zapalenia dziąseł i objęcie nim również kości otaczającej korzenie zębów. Następstwem jest rozwinięcie się choroby przyzębia.

Czy paradontoza i recesja dziąseł to jest to samo?

Recesja dziąseł nie oznacza zapalenia przyzębia popularnie zwanego paradontozą. Zapalenie przyzębia może rozwijać się bardzo długo z zachowaniem linii dziąsła. Dochodzi wtedy do znacznej utraty tkanek utrzymujących zęby w zębodołach. Przebiega zazwyczaj bezboleśnie.

Jeśli nie zostanie wykryta w początkowym stadium, leczenie jej jest bardzo trudne i może nie zdołać uratować wszystkich zębów przed usunięciem.

Na czym polega leczenie recesji dziąsłowych?

Lekarz zbada całą jamę ustną w poszukiwaniu potencjalnych czynników mogących powodować recesję. Kilkakrotne pomiary wielkości recesji w pewnych odstępach czasu pozwolą stwierdzić, czy obniżanie linii dziąseł postępuje, czy zatrzymało się. Pozwoli to na dobranie optymalnego leczenia. Czasem możliwe jest wyeliminowanie powodów recesji. Jeśli są one niewielkie
i nie będą postępowały, to odpowiednio zalecona profilaktyka pozwoli zachować zęby i przyzębie w dobrym stanie.

Jeśli proces odsłaniania się korzeni zębów jest zaawansowany, a zwłaszcza jeśli postępuje, wskazane jest leczenie chirurgiczne. Jest ono przeprowadzone po uprzednim wyeliminowaniu wszystkich możliwych powodów powstania recesji oraz po wdrożeniu przez pacjenta profilaktyki.

Stosowane są różne metody leczenia chirurgicznego. Są to przesunięcia płata dziąsłowego z wszczepieniem własnej tkanki pacjenta pobranej z innego miejsca w jamie ustnej lub membrany kolagenowej wyprodukowanej laboratoryjnie.