Co to jest próchnica?
Jest to proces patologiczny wywołany przez czynniki zewnątrzustrojowe - działanie drobnoustrojów na ulegające fermentacji węglowodany dostarczane z dietą. Obejmuje twarde tkanki zęba, powodując odwapnienie (demineralizację i rozpad zawartych w nich substancji organicznych).
Jak można zapobiegać powstawaniu próchnicy?
W zapobieganiu próchnicy, oprócz odpowiedniej higieny, techniki szczotkowania, regularnych wizyt kontrolnych, bardzo istotne jest też racjonalne odżywianie, jak również zabiegi profilaktyczne stosowane w gabinecie (lakierowanie, lakowanie, lapisowanie).
Profilaktyka próchnicy
Profilaktyka próchnicy to:
- Odpowiednia dieta,
- Higiena uzębienia i jamy ustnej,
- Stosowanie preparatów fluorowych,
- Lakowanie bruzd w zębach trzonowych i przedtrzonowych,
- Stosowanie preparatów usuwających płytkę, np. płukanki z chlorheksydyną,
- Regularne wizyty w gabinecie.
Co to jest abrazja powietrzna?
Abrazja powietrzna to nowoczesna metoda bezwiertłowego opracowania ubytków próchnicowych w zębie. Co więcej, w większości przypadków nie wymaga znieczulenia.
Metoda ta jest niezastąpiona w leczeniu osób, które boją się wizyt u lekarza stomatologa. Dzięki niej zapewniamy naszym pacjentom komfort, a każda wizyta staje się coraz bardziej przyjemna.
Co to jest nadwrażliwość zębów?
Nadwrażliwość zębów to odczuwanie bólu podczas spożywania zimnych lub gorących pokarmów lub napojów, a nawet podczas wdychania zimnego powietrza. Zwiększona wrażliwość zębów może dotknąć każdego, chociaż najczęściej pojawia się u ludzi w przedziale wiekowym 20-40. Może być stała lub pojawiać się okresowo.
Co może być powodem nadwrażliwości?
- zbyt agresywne mycie, wręcz szorowanie zębów,
- duża ilość kwaśnych produktów oraz napojów gazowanych w diecie,
- częste stosowanie past wybielających,
- wada zgryzu,
- ścieranie zębów w trakcie zgrzytania zębami,
- nałogowe używanie płukanek do jamy ustnej,
- choroby dziąseł,
- recesje dziąseł,
- choroby przyzębia,
- nieszczelne wypełnienia w zębach,
- pęknięty ząb,
- bulimia,
- czasem po leczeniu stomatologicznym,
Co możesz zrobić sam w domu?
- wyeliminuj te przyczyny, na które masz wpływ (sposób mycia zębów, dieta, stosowanie past wybielających itd. ),
- używaj do mycia zębów past, które eliminują nadwrażliwość zębów,
- nie unikaj mycia, używaj lekko ciepłej wody,
Kiedy musisz zgłosić się z tym problemem do stomatologa?
Jeśli mimo twoich starań, nadwrażliwość utrzymuje się, to nie czekaj dłużej niż 2 tygodnie. Przyczyna może okazać się poważniejsza i wymagać będzie interwencji lekarza.
Nadwrażliwość może dla każdego oznaczać co innego, dlatego ważne jest, aby dokładnie omówić z lekarzem swoje dolegliwości.
Są też objawy, które sugerują, że wizyta u stomatologa jest niezwłocznie potrzebna i, że nie można przeczekiwać problemu.
Są to następujące sytuacje:
- ból zęba trwa dłużej niż godzinę,
- widoczna próchnica,
- dziąsło wokół wrażliwego zęba ma zmieniony wygląd,
- pojedynczy ząb boli przy nacisku lub przy odpuszczaniu nacisku,
- zęby są stale wrażliwe na nacisk,
Czego możesz spodziewać się na wizycie u stomatologa?
Leczenie nadwrażliwości zęba/zębów zależy od przyczyny.
Po rozmowie i badaniu zębów oraz zgryzu, może być również pomocne zdjęcie rtg.
Kiedy np. ból zęba nasila się po odpuszczaniu nacisku,
zwykle świadczy to o pęknięciu zęba, które może być niewidoczne gołym okiem. Badanie radiologiczne jest wówczas pomocne w postawieniu diagnozy.
Jeżeli powodem okaże się próchnica - leczenie zęba lub zębów wyeliminuje problem.
Bardzo częstym powodem nadwrażliwości zębów są zaburzenia zgryzowe. U pewnych osób może dojść do wykształcenia podświadomego nawyku zgrzytania zębami. Takie tarcie zębami może trwać niedługo, np. 10-15 min. w ciągu nocy, ale siły, które wówczas działają są tak ogromne, że w dużym stopniu uszkadzają zęby, przyzębie lub/i stawy skroniowo-żuchwowe.
Dochodzi do ścierania zębów. Stają się one coraz krótsze i coraz bardziej wrażliwe. Wskutek działania dużych sił na zęby, powstają mikropęknięcia, widoczne nieraz gołym okiem. Szkliwo pęka też tam, gdzie jest najcieńsze i w ten sposób tworzą się ubytki przyszyjkowe. Wypełnienia w zębach mają tendencję do wypadania, a dziąsła nad przeciążonymi zębami tworzą wałowate zgrubienia.
W takich przypadkach stomatolog może wykonać aparat ochronny na zęby do zakładania w czasie snu i w razie potrzeby wykonać korekty zgryzu.
Co można zrobić w przypadku większych uszkodzeń zęba?
W przypadku większych uszkodzeń zęba przez próchnicę lub inne czynniki, najlepszym sposobem ich uzupełnienia są inlay'e. Można je inaczej nazwać wkładami koronowymi. Są to brakujące fragmenty korony zęba wykonane z dużą precyzją w laboratorium i wklejone przez lekarza w gabinecie. Odbudowują one utracone części zęba w sposób najbardziej trwały i precyzyjny. Do ich wykonania używane są materiały imitujące ząb lub złoto.
Kiedy zostało uszkodzone szkliwo - naturalna bariera ochronna zęba pomocne jest:
- lakierowanie powierzchni zębów,
- wzmacnianie mineralizacji zębów poprzez wcieranie w powierzchnie zębów preparatów do tego przeznaczonych - dochodzi wówczas do zamknięcia odsłoniętych kanalików zębinowych,
- pokrycie ubytków przyszyjkowych materiałem kompozytowym (wypełnienia),
- w przypadkach odsłoniętych korzeni zębów z powodu recesji, najlepszym sposobem jest zabieg chirurgiczny odtwarzający utracone dziąsło. Likwiduje on nadwrażliwość i poprawia kosmetykę.