Oferta

Endodoncja
(Leczenie kanałowe)

Leczenie endodontyczne zwane jest potocznie kanałowym.

Leczenie endodontyczne zęba pozwala w wielu przypadkach uratować zęby skazane na usunięcie. Zęby posiadają w swoim wnętrzu miazgę - tkankę, która łączy się z naczyniami krwionośnymi i z nerwem. Infekcje miazgi znajdującej się w zębach, najczęściej wywołane bakteriami, powodują zapalenie i ból. Jest on zwykle silny i pulsujący. Jeśli zapalenie miazgi zęba jest nieodwracalne, co może stwierdzić lekarz, należy podjąć leczenie endodontyczne (kanałowe). Polega ono na usunięciu z wnętrza zęba zainfekowanej miazgi oraz wypełnienie pozostałej po niej przestrzeni materiałem leczniczym na stałe.

Kanałowe leczenie zęba to w wielu przypadkach ostatnia szansa na jego zachowanie.


STANDARD NOWOCZESNEJ ENDODONCJI

Specjalistyczny sprzęt, przy pomocy którego odbywa się leczenie.


Leczenie takie jest konieczne jeśli:

  • doszło do zainfekowania wnętrza zęba i miazga jest w stanie zapalnym nieodwracalnym,

  • ząb jest po urazie, uderzeniu, złamaniu i wykazuje objawy uszkodzenia miazgi,

  • ząb jest bardzo zniszczony i, aby go odbudować, potrzebujemy wykorzystać jego część korzeniową,

  • ząb jest starty, np. u osób zgrzytających zębami.

Pacjent zazwyczaj odczuwa silny ból, ale proces zapalny może też przebiegać bez bólu i zostaje wykryty podczas kontroli radiologicznej. Leczenie kanałowe wymaga bardzo dużej precyzji i doświadczenia operatora. Lekarz może takie leczenie przeprowadzić perfekcyjnie przy użyciu dobrej diagnostyki radiologicznej (cbct- tomografia stożkowa) i odpowiedniego sprzętu. Jest to m.inn. endometr do pomiaru długości korzeni, urządzenia do maszynowego opracowania i wypełniania kanałów, mikroskop zabiegowy. Dokładność pracy na każdym etapie jest konieczna do osiągnięcia sukcesu w leczeniu. Dzięki pracy w powiększeniu, możliwe jest też usunięcie złamanych narzędzi kanałowych czy też odnalezienie kanałów, które inaczej nie byłyby widoczne.

Leczenie kanałowe często przeprowadzane jest na jednej wizycie, czasem wymaga kilku wizyt, zależnie od stanu zęba i ilości kanałów. Leczenie kanałowe odbywa się standardowo w znieczuleniu miejscowym, a po jego zakończeniu przeprowadzona jest kontrola radiologiczna.

Powtórne leczenie kanałowe

Rewizja leczenia kanałowego to powtórne leczenie kanałowe zęba. Leczenie to polega na usunięciu starego materiału z komory i kanałów. Jest to leczenie trudniejsze, niż leczenie pierwotne i zwykle trwa nieco dłużej.
Rewizja leczenia endodontycznego to powtórne leczenie kanałowe.

Wskazaniem do zabiegu są:

  • dolegliwości bólowe zęba wcześniej leczonego kanałowo,

  • przetoki ropne,

  • stan zapalny w kości w okolicy wierzchołków korzeni widoczny na zdjęciach radiologicznych,

  • przy pierwotnym leczeniu pominięte zostały jakieś kanały,

  • nieprawidłowe wypełnienie kanału podczas leczenia pierwotnego,

  • materiał w kanałach rozpuścił się i nie widać go na zdjęciu,

  • mamy wątpliwości co do poprawności pierwotnego leczenia, a na zębie ma być wykonana praca protetyczna

Odbudowa korony zęba po leczeniu kanałowym

Jak można odbudować ząb po leczeniu kanałowym?

  • Jeśli zostało wystarczająco dużo własnych tkanek (ścian) zęba, wystarczy zwykłe wypełnienie kompozytowe.

  • Jeśli ząb jest mocno zniszczony, należy wykonać odbudowę protetyczną: lub klasyczną odbudowę z wkładem koronowo - korzeniowym i koroną.


Często zadawane pytania

Czy ząb po leczeniu kanałowym jest słabszy?

Tak, przede wszystkim dlatego, że zwykle, jeśli ząb wymaga leczenia kanałowego, to już pierwotnie był mocno zniszczony np. próchnicą. Co więcej, aby prawidłowo usunąć całą zainfekowaną miazgę, trzeba stworzyć drogę dojścia do kanałów. To z kolei wiąże się z koniecznością usunięcia tkanek własnych zęba i mechanicznym poszerzeniem kanałów.
Dlatego po leczeniu kanałowym ważne jest, aby ząb odbudować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Czy zęby martwe się psują?

Tak, tak samo jak zęby żywe podlegają procesom próchnicowym. Szkodzą im bakterie i kwasy znajdujące się w jamie ustnej, a dodatkowo, ponieważ są martwe, to nie ma sygnałów ostrzegawczych, że coś dzieje się z zębem. Zęby martwe wymagają okresowych kontroli u stomatologa. Czasami stomatolog zleca okresowe badania radiologiczne, jeśli wcześniej były jakieś zmiany wokół wierzchołków korzeni.


Oferta